Przygody z Virtual Reality

Moim zdaniem ostrość Indexa jest naprawdę bardzo dobra i w pełni mi wystarczająca.
Z powodu remontu ponad miesiąc nie odpalałen Indexa i jak niedawno założyłem gogle to bylem pozytywnie zaskoczony jakością obrazu. Nie mam porównania z Reverbem i na razie nie chcę mieć :p

A tracking Vive Cosmos najgorszy na rynku, WMR z 2 kamerami ma lepszy tracking niż Cosmos z 6. GG HTC!

Source: https://youtu.be/Gokb7v3I7Zw

Last edited:
tracking Vive Cosmos najgorszy na rynku, WMR z 2 kamerami ma lepszy tracking niż Cosmos z 6. GG HTC!
Prawdopodobnie to problem softwarowy wiec może z tego wybrną. Jakas chora polityka zapanowala na VRowym rynku , sprzedaje sie nam bardzo niedorobione produkty do tego stopnia ze nie da sie ich uzywac a dopiero potem łata software lub nawet wycofuje cale partie.
Dziwne ze to dotyczy nie tylko firm krzak jak np. Pimax ale tez poważnych korporacji IT.

Last edited:
Jakość softu i sprzętu jest bardzo słaba. Natomiast większa szansa że taki korpodół jak HP (tu HP odrobiło lekcje i nowe Reverby działają super) czy Vive naprawi swóch szit jakaś mniejsza firma skądś. Akurat nie mówię o Pimaksie, bo oni pracują nad sprzętem, ale np dobre porównanie dają telefony komórkowe.

Nie mam porównania z Reverbem i na razie nie chcę mieć
Być może dopóki nadejdzie jakiś "zbawca" (nie spodziewam się szybko, dlaczego? O tym niżej), to sensownie byłoby mieć dwa headsety, coś pokroju indeksa do ogólnego użytku i reverba do specjalizowanego użytku typu DCS / Elite / cokolwiek co wymaga czytania drobnego druku itepe. Ja widzę niedociągnięcia Indeksa w obrazie, ale one są na tyle małe że mogę je wybaczyć bo mnie zależy na jak najszerszym czytelnym polu widzenia. Ale raczej nie kupię Reverba bo nie spędzam na tyle czasu w VR żeby się specjalizować headsetami :)

sprzedaje sie nam bardzo niedorobione produkty do tego stopnia ze nie da sie ich uzywac a dopiero potem łata software lub nawet wycofuje cale partie
Niestety VR nie wystartowało tak jak by się nasi "możnowładcy" spodziewali, nawet ostatnio Cukierberg wypalił że "VR się coś długo materializuje ale ja pozostaję optymistyczny". Niestety wysoka bariera wejścia (naprawdę mocny czytaj drogi pc, drogie headsety dla przeciętnego Smitha i Kowalskiego) powoduje niechęć do inwestowania w tą technologię, co za tym idzie niskie pokrycie rynku, co za tym idzie niechęć wydawców do inwestowania w "duże" gry na VR - to się po prostu na razie nie ma szans zwrócić. Więc jeśli nawet pejsbuk który wywalił 2 miliardy dolarów na Oculusa mówi że się długo materializuje to taka garstka zapaleńców jak my tego nie zmieni. Musi wejść coś dla mas, ciekawe jak wygląda sprzedaż Questa :)

Dlatego nie spodziewam się jakichś rewelacji w najbliższym czasie i nasze "plamy" będą nam towarzyszyć jeszcze przez chwilę. Niestety nawet najdroższe obecnie HMD (Indeks) nie ustrzegły się problemów z jakością wykonania:
Source: https://www.youtube.com/watch?v=A25szxk7RTs

TL; DW: problemy z kontrolerami (nie tylko click-gate ale i drift oraz wysiadające triggery), problemy z głośnikami, łamliwy plastik trzymający kabel (choć gość sam przyznał że głupotę zrobił próbując stanąć na rękach w VRChat) oraz śmierdząca po pewnym czasie szmatka-poduszka. Swoją drogą to skandal że takie elementy eksploatacyjne jak rzeczone szmatki kosztują grube pieniądze (do indeksa niecałe 200zł za 2szt kawałka wydrukowanego 3d plastiku ze szmatką i magnesem). HTC odwalało jeszcze większą tragikomedię bo oni mieli po prostu kawałek gąbki za który nadal żądają 119zł za 2szt. plus... 107zł kosztów wysyłki (sprawdzone teraz!) 😂😂😂😂 . Tak, 226zł za dwa kawałki gąbki z rzepem. Naprawdę. Widać od kogo Valve kopiuje cennik. Niestety najwyraźniej doszli do wniosku że skoro frajerzy nadal płacą (Vive pro, Pimax poza kickstarterem) to grzech nie golić...

No i niestety tutaj świetnie widać skąd się bierze nazwa "bleeding edge tech". Po prostu jest tak niedopracowane że se można rękę rozciąć [w przenośni] ;-). Jesteśmy early adopterami, wiemy że to fajne, ale jeszcze nie dla wszystkich. Ale Elite nie tknąłbym już bez VR. To nie to samo, DCS też próbowałem bez VR i "nie dam rady".

A na koniec jakby ktoś chciał to na czarny piątek będzie przeceniony Rift S. Jakością obrazu podobno nie ustępuje jakoś bardzo indeksowi, no ale nie ma sprzętowej regulacji IPD co może być ważne np. dla Robinusa. Ja bym tam jednak brał Questa ze względu na przenośność i zapowiadany pc link pozwalający na granie w tytuły z Rifta.

Source: https://www.youtube.com/watch?v=u3pcNpW_GSg

Moim zdaniem największym hamulcowym w VR, jest marny ostatnio rozwój kart graficznych. Coraz bardziej kosmiczne ceny, za stosunkowo niewielki przyrost wydajności. 5k za kartę graficzną, to jest nawet dla entuzjastów ostre przegięcie, a co dopiero dla przeciętnego Kowalskiego.

Moim zdaniem największym hamulcowym w VR, jest marny ostatnio rozwój kart graficznych. Coraz bardziej kosmiczne ceny, za stosunkowo niewielki przyrost wydajności. 5k za kartę graficzną, to jest nawet dla entuzjastów ostre przegięcie, a co dopiero dla przeciętnego Kowalskiego.
Poniekąd masz rację, natomiast mam wrażenie że "leniwe developry" trochę zostali rozpieszczeni przez szybki rozwój kart graficznych i położyli totalną lagę na optymalizacji. Nieliczni mogą poszczycić się takim kunsztem jak id software którego Doom pójdzie nawet na lodówce w 200fps ;-) IMHO jak główne silniki-gotowce łykną lepsze optymalizacje VR, to też sytuacja ogólna (bariera wejścia) się obniży.

A co do ceny masz absolutną rację, cena serii 20x0 to jest przegięcie niczym nieusprawiedliwione, zwłaszcza że Nvidia opływała w bogactwo dzięki kryptobańce. Ale oni robią tylko to co inwestorzy każą, a inwestorzy zawsze chcą "wincyj i wincyj pinionżkuff".

Świetna oferta HTC ;)

Poprawka, dwie świetne oferty!

Świetna oferta HTC ;)

Ja nie wiem czy się śmiać czy płakać że VR jeszcze długo w lesie będzie.
Btw. ukryta zaleta indeksa? Uniezależnienie od HTC.

Świetna oferta HTC ;)

Simplex Ty mi prosze napisz jak sie wysyla hedset do Chin ? Jaka firma kurierska i ile to cie kosztowalo itd ?:) No chyba ze wyslales do UK.
Zglosilem dzis Pimaxowi RMA bo mam "crackulce" na obudowie i zauwazylem ze słuchawkowy. jack nie dziala... nie zebym potrzebował ale moze przyszly nabywca bedzie chcial miec działajacy ;)

Do UK wysyłałem i mi złodzieje decydenci nie oddali kasy. 100$ kredytu jaki mi został z wymiany 8K na 5K też mi chyba ukradną, tak czuję.

ja dostalem voucher na maila do wykorzystania w ich sklepie, trzeba poprosić o 100$ voucher poprzez esupport

Last edited:
Niestety VR nie wystartowało tak jak by się nasi "możnowładcy" spodziewali, nawet ostatnio Cukierberg wypalił że "VR się coś długo materializuje ale ja pozostaję optymistyczny
Software - niekoczaca sie faza beta wielu gier, apek pomocniczych, tutaj widze duzy problem. Te cudowne gry AA+ jednak nie napisza sie w pol roku. VR mamy od 2016 r bo dk1 i dk2 nie licze. 3 lata to nie duzo ale i tak sporo fajnych gier juz wyszlo no i ponad 90% simow juz jest wspierana. Osobiscie nie narzekam ze nie mam w co pograc. Najwiekszy problemem u mnie jest cisza nocna, zmeczenie materialu no i brak tzw plug&play jak to ma miejsce np. w konsolach , co lekko zniechęca kiedy czasu w tygodniu mało.
Włączanie 6~8 apek, ustawienia, usadowienie sie w fotelu , zapięcie pasow, przeczolganie sie przez menu w grze i....delikatnie zasypiam. Odpinam pasy lece do kuchni, otwieram tonik( kawa na mnie zle dziala) , gulp, usadawiam sie w fotelu, zapianm pasy odpalam kiere lub hotasa i ... k@#& cos nie bangla , sprawdzam , szukam, stukam... jest , działa ! usadawiam sie ponownie, zapianm pasy, kółko rozruchowe i... dziecko wyje ,podobno narobilem hałasu, musze kończyć. Jak tu żyć ..

Last edited:
Top Bottom