Przygody z Virtual Reality

Racja, Index to Atari ST, a Reverb to GeForce 3090.

Nie wydawały się, tylko były akceptowalne. I nadal są.
Nie miałeś Indexa na głowie więc nie możesz wypowiadać się o Indeksie, bo gołe parametry ekranów to nie wszystko - są jeszcze soczewki, czyli optyka.
Ja mam teraz bezpośredie porównanie Questr 2, Index, Vive Pro 2. I są dwie możliwości - albo Reverb ma dużo ostrzejszy obraz niż Vive Pro 2 (w co wątpię, ale nie wykluczam), albo dla mnie ta różnica w stosunku do Indexa i Questa 2 nie jest aż tak kosmiczna jak twierdzisz. Czyli dokladnie tak jak się spodziewałem.
Ale skoro nigdy nie miałeś na głowie Indeksa to miej choć tyle przyzwoitości aby się o nim nie wypowiadać. Bo w przeciwnym wypadku to ja mogę sobie bredzić że Reverb G2 to plama, bo czemu nie? Może ma tak słabą optykę że mimo dobrych parametrów na papierze w rzeczywistosci obraz jest do dupy? Skoro z Vive Pro 2 tak właśnie jest, to z Reverbem też może :D Plama!

Mam nadzieję, że uda się zgadać z Robinusem i potestować Reverba. Wtedy wszystko będzie jasne.
Czy Panowie ustawili na ultra w Vivowej apce ? ( czyli ta najwyższa rodzielczość wspierana podobno tylko przez RTX 30xx)
Podobno w VP2 szalu nie ma z powodu Display Stream Compression (DSC) aby przepchnąć dane przez DisplayPort a w Reverbie 2-im obraz leci bez kompresji.

Jak sie nie gra w symulatory i porównuje A/B np na HL Alyx to ta rożnica moze nie powalać. Ale w simach gdzie ciągle gapisz się w daleki plan i headsety z => 2160p w moich oczach robią różnice. Plamą np. Pimaxa 5k ( Indexa nie mialem okazji) bym nie nazwal ale troche Kyoka rozumiem . Nie ma o co kopi kruszyć, wszystko poniżej Varjo vr 3 to plama :)

Last edited:
Starlight nagrywa jakieś materiały porównawcze na swój kanał, testował w simach.
Ja póki co tylko Onward, Alyx i Audica. Mam jeszcze tydzień na zwrot.

Czy Panowie ustawili na ultra w Vivowej apce ? ( czyli ta najwyzsza rodzielczość wspierana podobno tylko przez RTX 30xx)
Nie obrażaj Pan ;)

No właśnie już nie są. Co prawda nadal można na nich grać i ludzie to robią, podobnie jak jeżdżą nadal np Wartburgami i grają na Amigach.

Nie spodziewam się też aby Pro 2 były wizualnie lepsze od Reverba, stawiam nawet że mogą być lepsze.

Ta sama gęstość, więc mogę się wypowiadać, bo mówimy tu o pixelozie, parametrze czysto technicznym. To że np nie jechałem przykładowo - danym modelem samochodu mającym 100KM a jedynie 300KM nie znaczy to że nie mogę twierdzić że ten 100KM będzie mułem. Podobnie jest z Indexem.

Pytanie zasadnicze - o co z tą cienką gąbką chodzi i czy tam jes większy fov niż na index? Rozumiem że 'standardowo' jest mniejszy?

Czemu zatrzymałeś się z porównaniami na Amidze i Wartburgu? Proponuje ENIAC i Ford Model T. Albo abakus i powóz konny :D

Ta sama gęstość, więc mogę się wypowiadać
Nie, nie możesz bo inne soczewki, inna optyka, inna konstrukcja. Jeśli tego nie zrozumiesz, to nie mamy o czym rozmawiać.
Twoje opinie o Indeksie są absolutnie bezwartościowe ponieważ nigdy nie miałeś ich na głowie. Tak samo jak moje opinie o Reverbie, gdybym je wyrażał.
To tak jakbym ja teraz mógł się wypowiadac o Reverbie, bo miałem na głowie Vive Pro 2. Więc mówię - Reverb to gówno, amiga i wartburg,
I plama.

I to jest moja wartościowa opinia i prosze traktować ją poważnie! Wiem wszystko o Reverbie bo mam Vive Pro 2! Logiczne.

100KM a jedynie 300KM nie znaczy to że nie mogę twierdzić że ten 100KM będzie mułem. Podobnie jest z Indexem.
Jak zwykle masz rację i używasz bardzo adekwatnych porównańc. Skoro jesteśmy przy moich ulubionych porównaniach motoryzacyjnych: Masz dwa samochody, jeden waży tonę, a drugi 10 ton. W samochodzie który waży 10 ton jest silnik 2x mocniejszy od tego w samochodzie który waży tonę.
Więc to OCZYWISTE że samochód z 2x mocniejszym silnikiem będzie szybszy, prawda? :D No musi być szybszy bo ma mocniejszy silnik, nie ma innej opcji. Podobnie jest z Indexem :D

Last edited:
Pytanie zasadnicze - o co z tą cienką gąbką chodzi i czy tam jes większy fov niż na index? Rozumiem że 'standardowo' jest mniejszy?
Wydaje mi się że odpowiedź na to pytanie już tu padła i praktycznie każdy w miarę kompetentny recenzent Vive Pro 2 to potwierdził. Jest to nawet powiedziane w linku Yaty kilka postów wyżej (gość który gra w MFS2020)
Moje wrażenia są takie, że na cienkiej gąbce jest lepszy poziomy FOV niż Index (pionowy nie, ale też jest lepiej niż na fabrycznbej gąbce, czyli bez tragedii). Na fabrycznej gąbce FOV poziomy jest albo zbliżony albo gorszy od Indeksowego, a pionowy jest zauważalnie gorszy, ale porównywalny z konkurencją typu Quest, WMR, etc.
W pierwszej chwili pionowy FOV na VP2 wydaje się bardzo mały, ale to jest rodzaj "złudzenia optycznego" bo FOV poziomy jest szerszy niż spodziewany. I ma się wrażenia patrzenia przez szczelinę. Ale to mija.

Starlighta na cienkiej gąbce bolała głowa i wrócił do fabrycznej. Twierdzi, ze wielkiej różnicy nie ma, wbrew temu co twierdzi większość, ale może mu się tak tylko zdawało, albo to zależy od kształtu głowy (jak wszystko w VR).

Znalazłem jeszcze coś takiego:
Source: https://www.youtube.com/watch?v=bVBEBFvX1mM

Też gośc twierdzi, że sam środek Reverba G2 ma super ostrość, lepsza od Vive Pro 2 (ale niewiele). Twierdzi też że na fabrycznej gąbce FOV Vive Pro 2 jest GORSZY niż w G2 :D No to się HTC postarało z tą gąbką. Oba headsety mają niestety mały sweet spot i edge to edge clarity (gość nie rozróżnia, ale tak wynika z tego co mówił).

No i zarówno audio jak i mikrofon w G2 są lepsze niż VP2. Mikrofon w VP2 to absolutna PORAŻKA, to jest ten sam szajc za 1 cent który był w Vive z 2016 roku. Co ciekawe w Vive Focus 3 dali lepszy.

Last edited:
Znowu coś za coś. No nic, czyli na domyślnej gąbce nie ma się co spinać, ale na tej cienkiej już można by, ale wtedy znowu traci się audio i w sumie tak średnio to widzę. Tzn na pewno jakbym miał Indexa czy Vive1 to bym się przesiadł na vive2, ale z G2 jakoś - no nic, żeby ktoś kto ma G2 zopiniował.
Ten vive focus 3 mi się podoba, ale to znowu - taki g2 z troche lepszym fovem będzie - z gąbką nie wiadomo skąd wziąć cienką i w sumie nadal gorsze audio.

Oczywiście że mam, nie trzeba wsadzać ręki w ogień czy kupę żeby wiedziec że parzy lub smierdzi :)

Jak dla kogoś plama jest spoko no to OK, przeciez ja nie mówię nikomu że nie może lubić plamy albo grać na plamie, jedynie określam plamę plamą, bo nią jest, tak jak Wy G2 rolką papieru, bo nią jest.

Zgadza się, nie trzeba używac gogli VR żeby wiedzieć czy są ok czy nie, bo nie ma żadnej różnicy między goglami VR a kupą i ogniem. Dlatego powtarzam kolejny raz - Reverb G2 to plama i gówno, nie polecam!

Index nie jest plamą, wiem bo mam porownanie z VP2. Ty nie miałeś indexa na głowie więc Twoja opinia o Indeksie jest bezwartościowa. Ja nie wyrażam na serio opinii o Reverbie, bo nigdy nie miałem bo na głowie, więc moja opinia byłaby bezwartościowa, tak samo jak Twoja o Indeksie.

jedynie określam plamę plamą, bo nią jest
To ten moment kiedy nieumiejętność odróżniania opinii od faktów weszła za mocno. I słowo ciałem się stało :D

Zresztą yata słusznie zauważył, że wszystko poniżej Varjo VR-3 to plama. Czyli Reverb 2 to plama, a ja jedynie określam plamę plamą, bo nią jest.

Last edited:
Tzn rozumiem tezę że G2 jest i np mogę się zgodzić że tak uważasz, ale wtedy Index również będzie, co więcej - większą plamą czy kupą, ponieważ jest słabszy. Makao i po makale XD

Nie ma znaczenia jaka teraz jest plama, wszyscy powoli zmierzamy w jednym kierunku..

matrix1.jpg

Masoni? No i to już dawno nie sa bracia, tylko siostry, więc co najwyżej masonki :D Aż się boję myśleć że ktoś w to serio wierzy.

Natychmiast spalić wszystkie gogle VR! To masoński wynalazek i NWO!

Top Bottom